Zeka Oyunları Eğitmenliği

EĞİTİM : UYGULAMA

SÜRE : 2 GÜN 16 SAAT UYGULAMA

BELGE : RİCCON – SED

SINAV : ONLİNE

BU EĞİTİM VE SERTİFİKA NE İŞE YARAR?

1- Tüm Eğitim Kademelerinde Hayat Boyu Öğrenme Üzerinden Okullar Hayat Bulsun Projesi Kapsamında egzersiz açabilirsiniz.
2- İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Üzerinden Egzersiz Açabilirsiniz.
3- 5.6.7. ve 8. sınıflarda Akıl ve Zeka Oyunları Seçmeli Dersine Öğretmen Olarak Katılabilirsiniz.
4- Akıl- Zeka Oyunları Kulübü Kurabilirsiniz.
5- Özel Kurum ve Kuruluşlarda Eğitim Verebilirsiniz.
6- Anaokulu, Kreş, Kolej, Zeka Kulübü, Özel Okul ve Benzeri Kurumlarda Eğitici Olarak Görev Alabilir, Zeka Oyun Merkezi Açabilirsiniz.
7-Ailelere zeka oyunlarının çocukların gelişimi üzerindeki etkisi konusunda rehberlik edebilir. Ailelere de bu konuda eğitim verebilirsiniz.
 

GENEL BİLGİLER:

Zeka Oyunları çocukların ve yetişkinlerin strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme-mantıksal bütünleme, görsel-uzamsal düşünme, yaratıcılık, dikkat – konsantrasyon, hafıza ve bellek alanlarında gelişimini sağlayan, aynı zamanda; ileriyi görme, planlama ve sabır, sebat, kararlılık, karar verme, yenilgiyi hazmetme, rekabet gibi tutum ve davranışları geliştiren, kinestetik alanda uygulamaya imkan sağlayan oyunlardır.
Bu nedenle zeka oyunları eğitiminde çocuklarda bu gelişimi sağlayan zeka oyunlarının eğiticisi ve uygulayıcısı olacak eğitmen-öğretmenlerin, çocuklarda oyunun önemi, geliştirdiği alanlara göre zeka oyunları konularında teorik ve uygulamalı eğitimlerle beraber, raporlama ve uygulama prensiplerine hakim olmaları hedeflenmektedir.
Eğitimde oyun etkinlikleri, kolay uygulanabilen, ilgi çekici, oldukça eğlenceli ve yüksek kazanımlı bir eğitim ortamı sunmaktadır. Ancak oyun etkinliklerinin planlama, uygulama ve değerlendirme sürecini aksatan nedenlerin kapsamlı olarak ortaya konulması ve eğitimcilerin bu konudaki temel gereksinimlerinin belirlenmesi ile oyun etkinliklerini daha verimli hale getirmek mümkün olabilecektir. Zeka oyunları sertifika programı  sonucunda elde edilen bilgiler, eğitimcilerimizin oyun etkinliklerini planlama,  uygulama, değerlendirme ve mesleki öz-yeterliklerinin tespiti açısından önemlidir. Ayrıca görev yapılan öğrenci sınıf türüne göre öğretmenlerin oyun öğretimine ilişkin görüşlerinin hangi doğrultuda olduğunun ortaya konulması açısından önemli olduğu düşünülmektedir.

Uygulanan sertifika eğitimi;

1.BASAMAK-Başlangıç Düzeyi: Oyunların kurallarını öğrenmeyi, temel bilgi ve becerileri kazanmayı, başlangıç düzeyi oyunları oynamayı ve bulmacaları çözmeyi içerir.

2.BASAMAK–Orta Düzey: Mantıksal çıkarımlarda bulunmayı, bulmacalarda doğru yerden başlamayı, strateji oyunlarında temel stratejileri uygulamayı, orta düzey oyunları oynamayı ve bulmacaları çözmeyi içerir.

3.BASAMAK-İleri Düzey: Yaratıcı düşünme, analiz etme, özgün stratejiler ortaya koyma, değerlendirme, genelleme yapma gibi üst düzey bilgi ve becerileri içerir. İleri düzey oyunlar oynama, bulmacaları çözme ve başkalarının deneyimlerinden yararlanma bu basamak içinde yer alır.

Sertifika programını İsviçre Rıccon Academy onaylı olarak verilmektedir.

Eğitim süresi : 16 saat yüzyüze eğitim

Zeka Oyunları Çeşitleri
Akıl Yürütme ve İşlem Oyunları
Sözel Oyunlar
Geometrik-Mekanik Oyunlar
Hafıza Oyunları
Strateji Oyunları
Zeka Soruları

Başlangıç düzeyi oyunlar: Sudoku,Kendoku,Tangram,Pentomino vb…

Orta düzeyi oyunlar: Apartmanlar, Küp sayma, Resim hatırlatma, Satranç taşı,Kibrit oyunları vb…

İleri düzeyde oyunlar: Nim ve türleri, Dokuz taş,Reversi, Mangala, Koridor vb..

Phone: 0312 231 11 84
Fax: 0549 699 69 63
MALTEPE / ANKARA
GMK BULVARI ŞEHİT DANIŞ TUNAGİL NO:2/5-6
fitoterapi eğitimi
hosteslik kursu fitoterapi eğitimi